קריאה יוצרת (טיפול קבוצתי ביבליותרפי)

צור קשר

ההודעה נשלחה בהצלחה!

מהי ביבליותרפיה?
הביבליותרפיה היא אמצעי לאבחון, ייעוץ וטיפול באמצעות ספרות. במרכזה נעשה שימוש בתהליכי קריאה בטקסטים ספרותיים וכתיבה למטרות ריפוי, קידום הבנה עצמית, התמודדות יעילה עם בעיות אישיות וגדילה אישית. התהליך הביבליותרפי כולל ארבעה שלבים מרכזיים המתקיימים בדינאמיקה שבין המונחים, הטקסט והמנחה: הזדהות, השלכה, קתרזיס, ותובנה. 


מה מתרחש במפגש קבוצתי-ביבליותרפי? 
במרכז המפגש מתקיים דיון הממוקד בטקסט הספרותי שאליו מתייחסים כל חברי הקבוצה, והוא נוגע בחוויות ובבעיות האישיות של כל אחד מהם, ללא חובה לחשוף אותן. כל תגובה מצד חברי הקבוצה מהווה קריאה ופרשנות אישית, שיכולה להאיר למשתתפים האחרים דברים שהם עצמם לא ראו, ובכך הם יוצאים נשכרים זה מזה. הדיון יכול להתפתח לכיוונים שונים בנושאים שונים שלעיתים נדמה כי אינם קשורים באופן ישיר ליצירה. כך היצירה מגרה את המשתתפים לדון בנושאים המעסיקים אותם. כמנחה הקבוצה אני עשוי לשאול את הקבוצה שאלות המקדמות ההעמקה באותן נקודות בעלילה שאליהן המשתתפים התחברו ושבהן בחרו לשהות או דווקא נקודות שמהן הקבוצה התעלמה או ניסתה להימנע.

הדינמיקה הקבוצתית שבמרכזה הטקסט, יוצרת סיפור בפני עצמו, שגם אליה אני מתייחס כמנחה. לעיתים הסיפור יכול להגשים את עצמו בקבוצה, כאשר משתתפים מסוימים מזדהים עם דמויות שונות, ומקיימים דו-שיח ביניהם דרך או בשם אותן דמויות. מוזמנים לקרוא מכתבי תודה אלה על מנת להתרשם מהפוטנציאל הטמון במפגשי הדינמיקה הקבוצתית הביבליותרפית.  


אז למה 'קריאה יוצרת'?
'קריאה יוצרת' משקפת לתפיסתי באופן מדויק יותר את המפגש המתרחש בין העצמי לטקסט. בעוד שבאופן מסורתי נהוג לראות בקריאה עיסוק סביל יותר ופחות יצירתי מן הכתיבה הנחשבת לפעילה יותר, הדגש בקבוצות הקריאה היוצרת הוא על ההנאה מבניית המשמעות של הטקסט עבור עצמי ופחות על קליטת משמעות הטקסט המאפיינת יותר שיעורי ספרות.

 
למי מיועדים המפגשים?
הביבליותרפיה הקבוצתית מיועדת לכל המעוניינים בסביבה תומכת קריאה, המעודדת שיתוף, הזדהות, תמיכה, קבלה, אמפתיה, גמישות, שינוי, שיפור תקשורת תוך-אישית ובין-אישית, חידוד הרגישות והעמקת התובנות על עצמי ועל החיים. כמו גם, שכלול ההתבוננות בקריאה, והיכולת להפיק משמעויות שונות מטקסט אחד, תוך התייחסות לטקסטים הנפשיים של המחבר, הגיבור, והקורא.   

 

למי המפגשים אינם מיועדים?
המפגשים לא נועדו להיות 'שיעורי ספרות', כך שלא מוצע בהם הרצאות או ניתוחים ספרותיים ופסיכואנליטיים של היצירה, אלא דיון רגשי על מגוון נושאים שחברי הקבוצה מזהים כרלוונטיים עבורם ביצירה.


אילו יצירות ידונו במפגשים?
המפגשים יכללו דיון בסיפורים קצרים מקוריים ומתורגמים (שהיקפם נע בין עמוד אחד עד עשרים עמודים – במקרה של סיפורים העולים בהיקפם על חמישה עמודים יקבלו המשתתפים את הטקסט שבוע לפני ויתבקשו לקרוא אותו לקראת המפגש הבא), בשירה, בפזמונים, באגדות ומעשיות.


כמה זמן נמשך המפגש?
המפגשים עצמם אורכים כשעתיים סך הכל.


כמה משתתפים בקבוצה?
מספר המשתתפים המינימלי לפתיחה של קבוצה הוא 8 ומספר המשתתפים המקסימלי הוא 12.
כל המשתתפים מחויבים לחתימה על חוזה קבוצתי ועל שמירת סודיות של התכנים המועלים במפגשים.

היכן מתקיימים המפגשים?
המפגשים מתקיימים במרכז תל-אביב.
ניתן לקיים קבוצת 'קריאה יוצרת' בסלון ביתכם בתנאי שמספר המשתתפים המינימלי הוא 8.

מועדים קרובים לקבוצות קריאה יוצרת:


לבירור מועדים קרובים יש להשאיר פנייה בצד הימין של המסך.


תנאי קבלה:
ההרשמה וההשתתפות במפגשים מותנית בקיומו של ריאיון היכרות טלפוני והסדרת תשלום כולל לפני המפגש הראשון.


הפסקת השתתפות:
המנחה רשאי להפסיק את השתתפותו של אחד מחברי הקבוצה במקרה של הפרת החוזה הקבוצתי ובכלל זה הפרה של שמירת הסודיות. 


אופן תשלום:
העברה בנקאית: תשלום באמצעות העברה בנקאית או באמצעות אפליקציית Bit לזכות חשבון 79089, בנק הפועלים (12), סניף 704.  יש להציג אסמכתא על העברת התשלום לצורך הפקת חשבונית.


המחאה (צ'ק): לפקודת איתן ברונשטיין, לתאריך קיומו של המפגש הקבוצתי הראשון. 

קבלה על תשלום: כל הקבלות מופקות דיגיטלית ונשלחות לחשבון הדואר האלקטרוני של הנרשם.


ביטול הרשמה וחיוב: 
במקרה של ביטול ההשתתפות בקבוצה עד לפני המפגש הראשון, יינתן החזר כספי מלא של התשלום לנרשם.
במקרה של ביטול השתתפות בקבוצה לאחר המפגש הראשון – לא יהיה זכאי הנרשם להחזר כספי כלשהו.
ביטול מפגש מטעם המנחה יביא להחזר כספי עבור המפגש שהוחסר או לקיומו של מועד חלופי ובתנאי שהוסכם על ידי כלל המשתתפים בקבוצה.