קצת עליי

שמי איתן (צחי) ברונשטיין, ביבליותרפיסט קליני וארגוני, מטפל, מנחה, מרצה ויועץ אישי למנהלים. ניסיוני המקצועי מתרכז בשני תחומים עיקריים: קליני (מטפל משנת 2006 בילדים, נוער ומבוגרים) ואקדמי (מרצה באוניברסיטאות ובמכללות משנת 2002 קורסים וסדנאות מתחום הניהול, הפסיכולוגיה והביבליותרפיה). אני בעל תואר דוקטור (Ph.D) מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. במסגרת עבודת הדוקטורט 'מנהלים בקונפליקט', חקרתי את האופן שבו מנהלים מעצבים את זהותם הניהולית דרך הקונפליקטים והדילמות שהם חווים במסגרת תפקידם הניהולי. אני בעל תואר שני (MA) ולימודי תעודה בחינוך – ייעוץ וטיפול באומנויות – ביבליותרפיה מטעם אוניברסיטת חיפה, ובעל תואר שני (MSc) במדעי ההתנהגות והניהול - ניהול משאבי אנוש ויחסי עבודה מטעם הפקולטה לתעשייה וניהול בטכניון. בתחילת דרכי טיפלתי בילדים, נוער ומבוגרים כולל הדרכת הורים במסגרת בית ספרית ובמסגרת התחנה לטיפול בילד, בנוער ובמשפחה, אשר בחיפה, ובמרכז לבריאות הנפש בטירת הכרמל – טיפלתי במאושפזים במחלקות הפתוחות והסגורות. 

 

אל הביבליותרפיה הגעתי לאחר שנוכחתי בעצמי בכוחה של המילה הכתובה והנכתבת לחולל ריפוי ולברוא מציאות. אני מאמין בכוחה של הספרות לסייע, לנחם, לחולל דיאלוג פנימי, לספק אוזן קשבת, לחדד מחשבות ויכולת ביטוי, להקל וכן -גם לרפא! בשנותיי כמטפל ראיתי איך סכיזופרנים, שמשפחותיהם הרימו ידיים ולא חשבו שיש טעם לדבר איתם, התחברו אל הטקסטים שהבאתי להם והוציאו ממעמקי נפשם פנינים של חוכמה ואמיתות פנימיות על מצבם ועל עולמם. ראיתי איך המילה הכתובה מחוללת את הנפש, גורמת למאושפז לשנות את גישתו ואת נקודת מבטו במפגש אחד בלבד. ראיתי איך ילד בן 12, בכיתה ו', שהיה הכי קשוח בשכבה, שלא נתן לאף אחד להתעסק איתו, שנקרע בין עולם של יושר לבין עולם של פשע, מניח את ראשו על השולחן, מוצץ אצבע כמו ילד קטן ומזיל דמעה בזמן שאני מספר לו סיפור שמהדהד את עולמו שלו.

מילים סובבות אותנו בכל מקום וזמן. בין אם אלה מילות השיר המגיעות אלינו מהרדיו, או חלקי משפט המגיעים לאוזנינו מבין כל השיחות המתקיימות סביבנו. למה דווקא המילים הללו מגיעות אלינו ותופסות אותנו? איך הן מתחברות לפסקול חיינו? מהן המילים שאנשים אחרים הותירו בנו? אילו משפטים שההורים שלנו היו אומרים לנו נצרבו בנו? ניסיוני לימד אותי כי אפילו מלה אחת יכולה להיות קצה גלוי לחומר נפשי עמוק ובלתי מודע. אני מזמין אתכם לראות ולגלות.