טיפול רגשי ביבליותרפי לילדים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מהי ביבליותרפיה?
הביבליותרפיה היא אמצעי לאבחון, ייעוץ וטיפול נפשי דרך תהליכי קריאה בטקסטים ספרותיים וכתיבה למטרות ריפוי. הטיפול הביבליותרפי שייך לתחום הטיפול באמנויות - הבעה ויצירה, ויש לו את הפוטנציאל לקדם הבנה עצמית, התפתחות תקינה, התמודדות יעילה עם בעיות אישיות, וגדילה אישית.

 
למי מיועד הטיפול?
לילדים החל מגיל 5 ומעלה המתמודדים עם מגוון קשיים רגשיים, התנהגותיים, חברתיים ולימודיים כגון: פחדים, חרדות, תוקפנות, התפרצויות זעם, ערעור סמכות, מרדנות, נוקשות, הפרעות קשב וריכוז, גירושין, מוות. הטיפול הביבליותרפי מתאים לכלל הילדים ובמיוחד לילדים שאוהבים ספרים וקריאה, גם אם עדיין אינם יודעים קרוא וכתוב אך אוהבים שמקריאים להם סיפורים. 

מה מתרחש בטיפול ביבליותרפי? 
המפגשים הראשונים הם מפגשי היכרות עם הילד/ה ומטרתם לבנות עמו/ה קשר תוך כדי אבחון עולמו/ה הפנימי. בניגוד לטיפולים פסיכולוגיים בהם השיחה בין המטפל והמטופל היא ישירה, בטיפול הביבליותרפי השיחה עם הילד/ה נעשית באמצעות הטקסט הספרותי וסביבו. כך במקום לחשוף את הילד/ה באופן ישיר לקשיים המעסיקים אותם, דבר שיכול לאיים עליהם, השיחה על הדמויות בסיפור, דרך משחק, ציור ויצירה מאפשרת מרחב מוגן ובטוח עבור הילד/ה לדבר ולעבד את התכנים הרלוונטיים עבורם "מבלי שירגישו בכך", וכל זאת בקצב שלהם ובשפה שלהם. לשפת הסיפורים ולשפת הילדים יש מכנה משותף, זו השפה שנשכחה אצלנו המבוגרים, זו שפה של סמלים וזו שפת הלב שילדים מיטיבים כל-כך להבינה ובאמצעותה אני מתקשר עמם. 

על האופן שבו מבוגרים חווים את הטיפול הביבליותרפי אתם מוזמנים לקרוא כאן. 


הדרכת הורים
כל טיפול של ילד/ה מתחת לגיל 16 מלווה בקיום מפגשי הדרכה עם ההורים בתדירות של אחת לחודש או בהתאם לצורך. מפגשים אלה נועדו לעדכון הדדי בין ההורים והמטפל ולהתייעצות. במפגשים אלה ההורים והמטפל בוחנים יחד התלבטויות, תהיות וסיטואציות קונפליקטואליות מחיי היומיום המתרחשות בין ההורים לילד וזאת בניסיון להתאים דרכי התמודדות מיטיבים יותר עם כל הצדדים המעורבים. במקרה הצורך ובהרשאת ההורים בלבד ובתיאום עמם, נעשית פנייה לגורמים מערכתיים בהם המטופל/ת נמצא/ת זאת כדי לגייס את המערכת לטובתם וכדי להבין כיצד הם חווים את הילד/ה מנקודת מבטם.   

כמה זמן נמשך המפגש?
משך כל מפגש הוא 50 דק'.

מתי כבר ניתן להבחין בשינוי?

כמובן שכל מקרה לגופו, אך מניסיוני ניתן להבחין בתחילתם של שינויים לאחר 10 מפגשים ולעיתים אף לפני. קצב התקדמות הטיפול שונה ממטופל למטופל ותלוי בגורמים רבים וביניהם אירועי חיים, תגובת ההורים, האחים ואף המשפחה המורחבת לשינויים שמראה הילד. עד כמה הם משתפים פעולה, ועד כמה הם מחבלים בטיפול מבלי להתכוון. במרבית הפעמים התקדמות בטיפול מותנית בהתנהגות רגרסיבית של הילד/ה. זהו תהליך נורמאלי לחלוטין המאפיין תהליך של שינוי. 

 

כמה זמן נמשך טיפול?

תלוי בקשיים שעמם מגיע/ה הילד/ה. סביר להניח שלא פחות מ 4 חודשי טיפול. יש טיפולים שנמשכים חצי שנה, שנה וגם יותר. 

 

שמירת סודיות

בניגוד לטיפולים המוענקים דרך קופות החולים ובמסגרות חינוכיות ממסדיות, בהם נעשה רישום על הטיפול וחברות הביטוח יכולות לתבוע לראות את הרישומים הללו, בטיפול הנעשה במסגרת פרטית מובטחת לכם סודיות מלאה. זאת למעט חובת דיווח על פי כללי האתיקה והחוק במקרה שהמטופל או הנועץ נמצא בסכנה או מהווה סכנה לעצמו או לסובבים אותו.  

איך מתחילים?

כל טיפול בילד מתחיל במפגש אינטייק (ריאיון קליני על העבר של הילד) עם ההורים בלבד (ללא הילד) על מנת לקבל מכם את כל המידע החשוב, הרלוונטי והמקיף ביותר על ילדכם. על מנת לחסוך זמן יקר, ובאם תהיו מעוניינים, תתבקשו למסור חלק מהפרטים כבר בטופס מקדים לפגישתנו.

 

ליצירת קשר השאירו פרטים:

Thanks! Message sent.