בקריאה יוצרת - ההרצאה

שימוש באמצעים ביבליותרפיים להוראה רגשית בשיעורי הספרות

מהי ביבליותרפיה למטרות הוראה והנחיה רגשית?
הביבליותרפיה היא אמצעי לאבחון, ייעוץ וטיפול דרך תהליכי קריאה בטקסטים ספרותיים וכתיבה למטרות ריפוי. אימוץ עקרונות ביבליותרפיים לתהליכי הנחיה או הוראה יכולים לקדם בקרב הלומדים הבנה עצמית, גדילה אישית והתמודדות יעילה עם בעיות אישיות. התהליך הביבליותרפי כולל ארבעה שלבים מרכזיים המתקיימים בין הקורא, הטקסט והמנחה (או המורה): הזדהות, השלכה, קתרזיס, ותובנה. דרך הזדהות של המונחים (התלמידים) עם דמויות מסוימות, הם משליכים עליהן תכנים מעולמם הפנימי, מגשימים את הדמויות ש"קורמות עור וגידים" כשהן באות לידי ביטוי בדיון הכיתתי, ומזמנות להם לחוות תחושת פורקן ולהגיע לתובנות בנוגע ליצירה ולעצמם. הוראת ספרות בדרך זו מחברת את התלמידים באופן רגשי ליצירה ולעצמם ולכן הפנמת היצירה משמעותית ומובנת יותר. 

למי מיועדת ההרצאה?
לאנשי חינוך והוראה ובעיקר למורים לספרות, שמכירים בכוחה של הוראה רגשית, כזו ששמה את הדגש על דיון רגשי ביצירה על פני דיון רציונלי של ניתוחים ספרותיים ו'כוונות המשורר'.

בעידן של היום, כשסף הקשב של התלמידים נמוך כל-כך, וכשסף הגירוי הנדרש גבוה כל-כך, וכשסיכומי היצירות זמינים בין כה וכה לתלמידים בספרי לימוד ובאינטרנט, העברת שיעורי ספרות בדרך רגשית מרתקת אותם. 

בשיעורי הספרות אני רואה הזדמנות לשיעורים לחיים, ובמורים לספרות אני רואה מורים לחיים, כי אלו הם כמעט השיעורים היחידים בבית הספר שלתלמידים יש הזדמנות לדבר על החיים עצמם ולהביע אותם.

מניסיוני, תלמידים שמצליחים לחבור רגשית ליצירה, לחוות אותה ולחבר אותה לסיפורם האישי, יצליחו הרבה יותר בהבנת היצירה, בלמידתה ובבחינה עליה. על המורה לספרות מוטלת לתפיסתי המשימה המרתקת של יצירת חיבור רגשי בין היצירה לבין התלמידים. חיבור זה הוא תנאי לתפוקות למידה גבוהות יותר הן ברמה הספרותית והן ברמה האנושית. הוראה שכזו מניבה לא רק ציונים אלא גם ובעיקר בני אדם. סיכום של ניתוח היצירה תמיד אפשר לחלק לתלמידים בסוף השיעור והוא לא צריך להיות העיקר. 

מה כוללת ההרצאה? 

כל המפגשים נערכים לאחר תיאום מלא עם הדרישות והציפיות של מזמיני המפגשים. ההרצאה פותחת במושגים ותהליכי יסוד של הביבליותרפיה וממשיכה להדגמת המעבר מהוראה רציונלית להוראה רגשית דרך שימוש באמצעים ביבליותרפיים של יצירות ספרותיות נבחרות.  

מוזמנים לקרוא מכתבי תודה אלה על מנת להתרשם מהפוטנציאל הטמון במפגשים הביבליותרפיים.  


 

ספר וצבע.jpg
צור קשר

Thanks! Message sent.