טיפול רגשי ביבליותרפי למבוגרים ולנוער

מהי ביבליותרפיה?
הביבליותרפיה היא אמצעי לאבחון, ייעוץ וטיפול נפשי דרך שימוש בתהליכי קריאה בטקסטים ספרותיים וכתיבה למטרות ריפוי. הטיפול הביבליותרפי מקדם הבנה עצמית, התפתחות תקינה, התמודדות יעילה עם בעיות אישיות, וגדילה אישית. התהליך הביבליותרפי כולל ארבעה שלבים מרכזיים המתקיימים בין המטופל, הטקסט והמטפל: הזדהות, השלכה, קתרזיס, ותובנה. דרך הזדהות של המטופל עם דמויות מסוימות או אירועים בסיפור, הוא  משליך מעולמו הפנימי על דמויות אלה חווה עימן את המתרחש בעולם שלהן ובעולמו שלו ומקבל מכך תובנות לגבי עצמו. המטופל מציין את הזדהותו עם דמות מסוימת או עם חלקים מסוימים של הסיפור, ובדרך זו מתבצעת חשיפה מתונה ובטוחה. כך למשל יכול מטופל, בזמן שהוא שומע את האגדה 'הברווזון המכוער' לדמוע ולומר: "הסיפור הזה עליי. אני הוא הברווזון המכוער!" ולהתחיל לספר, לעיתים לראשונה בחייו, בסביבה בטוחה, על נקודות משמעותיות ורגישות עבורו בעלילת חייו.  

 
למי מיועד הטיפול?
הטיפול הביבליותרפי מתאים לכל אדם המתמודד עם מגוון קשיים רגשיים, התנהגותיים, וחברתיים כגון: בדידות, דיכאון, ירידה בכוח הרצון, בתפקוד החברתי, ביכולת התפקודית, פחדים, חרדות, תוקפנות, התפרצויות זעם, נוקשות, דימוי וביטחון עצמי נמוך, קושי בביטוי עצמי, קשיים בקבלת החלטות, טראומות מהעבר, מחלות, מוות, גירושים, ועוד.

יתרונה של הביבליותרפיה בהיותה אמצעי עקיף, המאפשר עבור המטופל מגע לא מאיים ובטוח יותר עם הלא-מודע, שלו, זאת דרך הזדהותו עם דמויות ומטפורות התואמות את תפיסת עולמו. מסיבה זו הטיפול הביבליותרפי עשוי להתאים גם לאנשים שנמנעים או מתקשים לדבר על עצמם, ושנוטים לרציונליות יתר. והוא מתאים במיוחד לאוהבי הספר, הקריאה ול"חוטאים" בכתיבה.  

כיצד מתרחש הטיפול הביבליותרפי? 
הטקסט שסביבו נעשית העבודה הטיפולית, מובא מבחוץ ו/או נכתב במהלך הטיפול, מוצא את ביטויו מבעד לאמצעים שונים בהם אני משתמש במסגרת הטיפול: סיפורים קצרים, שירים, פזמונים, מעשיות, אגדות, ספרים, סרטים, קלפים השלכתיים, שרבוט, ציור. לחילופין אצל אנשים כותבים, פעמים רבות השיחה מתמקדת בטקסט שכתבו והביאו עמם לפגישה, כזה הנוגע בחוויות ובקשיים האישיים שלהם. בכוחם של טקסטים אלה לעורר אצל המטופלים את עולמם הפנימי, ליצור מעורבות רגשית, ולהעניק מרחב מחיה מחוץ לעולמם הפנימי. הטקסט מאפשר למטופל לשחק במרחב הביניים שבין עולמו הפנימי והחיצוני, ובדרך עקיפה זו מחזק את הגבולות ביניהם, דבר שעשוי לתרום לארגון וסדר חשיבתי ורגשי, מהיות הסיפור יחידה בעלת משמעות, סדר וארגון עם התחלה, אמצע וסוף. כך, מחוסר הבחנה נוצרת הבחנה. 

מוזמנים לקרוא מכתבי תודה אלה על מנת להתרשם מהפוטנציאל הטמון במפגשי הדינמיקה הקבוצתית הביבליותרפית.  

כמה זמן נמשך המפגש?
משך כל מפגש הוא 50 דק'.

שמירת סודיות

בניגוד לטיפולים המוענקים דרך קופות החולים ובמסגרות חינוכיות ממסדיות, בהם נעשה רישום על הטיפול וחברות הביטוח יכולות לתבוע לראות את הרישומים הללו, בטיפול הנעשה במסגרת פרטית מובטחת לכם סודיות מלאה. זאת למעט חובת דיווח על פי כללי האתיקה והחוק במקרה שהמטופל או הנועץ נמצא בסכנה או מהווה סכנה לעצמו או לסובבים אותו. 

 

ליצירת קשר השאירו פרטים:

Thanks! Message sent.