אני מאמין שבקצות האצבעות שלנו טמון הכוח לכתוב לעצמנו את הדרך המרפאת לחופש שמחכה לנו, למרחב שייפתח לנו אם רק נעז להישיר מבט ולהסתכל פנימה. אנחנו המרפאים של עצמנו!

מה ההבדל בין 'כתיבה יוצרת' לבין 'כתיבהתראפיה'? 

'כתיבה יוצרת' מכוונת בראש ובראשונה לתת למשתתפים כלים שפתיים על מנת ללטש סגנון כתיבה ייחודי ואישי שבאמצעותו ניתן יהיה ליצור בהמשך טקסט ספרותי הראוי לפרסום. 'כתיבהתראפיה' או 'כתיבה טיפולית' לעומת זאת נועדה להעניק לנפש פורקן, מודעות, סדר, תובנה וכוח. היא מאפשרת לנו להבין, לגלות וליצור את עצמנו, לחולל קיום וליצוק משמעות. למרות שגם ב'כתיבה יוצרת' נעשה שימוש בתרגילים לגילוי העצמי, הקבוצה מכוונת משימה לליטוש הכתיבה, וההנחיה ברוב המקרים אינה נעשית על ידי מטפל. ב'כתיבה טיפולית' לעומת זאת הכתיבה מכוונת "לליטוש" העצמי, וההנחיה נעשית על ידי מטפל. וכשם שב'כתיבה יוצרת' דרך תרגילי כתיבה אנחנו יכולים להכיר ולגלות את עצמנו, הרי שגם ב'כתיבה טיפולית' אנחנו עושים שימוש בדמיון וביצירות ספרותיות כדי לכתוב. וכמובן שקיימים מקרים בהם מטופלים עושים שימוש בחלקים מהכתיבה הטיפולית שלהם לצורך כתיבה של יצירה ספרותית -  אך לא זו המטרה של 'הכתיבהתראפיה'.  

למי מתאים טיפול דרך כתיבה?
טיפול בכתיבה מתאים לכל אלה שמוצאים את עצמם כותבים באופן טבעי, לאנשים שחשים כי הם מביעים את עצמם הכי טוב בכתיבה, ועבור אנשים שהכתיבה היא עיסוקם המקצועי והם חווים משברי כתיבה. הטיפול מותאם לילדים, מתבגרים ומבוגרים, ומכוון לקשיים השונים המעסיקים את המטופל. יש אפשרות לטיפול פרטני ויש אפשרות לטיפול קבוצתי. הכתיבה מאפשרת בחינה עצמית, התמודדות עם דימוי עצמי נמוך, אובדן, בדידות וקשיים חברתיים, כעסים, קשיים משפחתיים, מחשבות אובדניות, מחלות, כאבים, יחסי הורים-ילדים, וביכולתה להקל ולרפא את כל אלה.   

מה נעשה בפגישה הטיפולית?

במרכז הטיפול נמצאת הכתיבה של המטופל כראי לנפש שלו. המטופל מקבל תרגילי כתיבה שאת חלקם הוא מבצע במהלך הפגישה ואת חלקם הוא כותב לקראת הפגישה הבאה. כל כתיבה כזו כוללת נקודות מוצא רבות לשיחה שנועדה לעבד את הכתוב. ובדרך זו אנו מוצאים גם מקבילות רבות בין אופן כתיבתנו לבין אופן התנהלותנו ביומיום.

   

בטיפול נעשה שימוש בטכניקות שונות לקידום כתיבה וביניהן: הרפיה, דמיון מודרך, תמונות, קלפים, יצירות ספרותיות, שירה, פזמונים,  אגדות ומעשיות, שימוש בשאלות, דיאלוג פנימי, חלומות, כתיבה רפלקטיבית, תיאורית, אינטואיטיבית-חופשית, זרם תודעה, זיכרונות, סיפורי חיים, כתיבת מכתבים שלא נשלחים, התנסות בשינוי נקודת תצפית, "דפי בוקר", כתיבת יומן ועוד. 

מוזמנים לקרוא מכתבי תודה אלה על מנת להתרשם מהפוטנציאל הטמון במפגשים הביבליותרפיים.  


 

טיפול דרך כתיבה - כתיבהתראפיה לגלות, ליצור ולרפא את עצמנו דרך הכתיבה

צור קשר

Thanks! Message sent.